بلاگ

مدیریت سایت
۱۳۹۶/۰۸/۰۸
اخبار و مقالات بدون دیدگاه

اینفلوئنسر مارکتینگ چیست و چگونه در شرکت خودتان استفاده نمایید ؟

اینفلوئنسر مارکتینگ چیست و چگونه در شرکت خودتان استفاده نمایید ؟

در ماه اکتبر، Onalytica یک مقاله سفید به نام «راهنمای عملی معتبر برای مدیریت ارتباط با اینفلوئنسرها» منتشر کرد. این مقاله به تعریف مدیریت ارتباط با اینفلوئنسرها و این که در عمل چطور می‌توان از آن استفاده کرد پرداخته بود.

اینفلوئنسر مارکتینگ اغلب با مراجعه ما به اینفلوئنسرها برای تبلیغ، اشتباه گرفته می‌شود؛ پرداخت هزینه به افرادی که پروفایل‌های شخصی با تعداد فالوور بالا دارند تا محصولات ما را روی شبکه اجتماعی خود قرار دهند و آن را معرفی کنند. همان‌طور که از عنوان مقاله سفید پیداست، اینفلوئنسر مارکتینگ صحیح را به‌عنوان یک تمرین برای ایجاد رابطه نشان می‌دهیم.

در این پست قصد داریم به شما بگوییم که اینفلوئنسر مارکتینگ دقیقا چیست و چرا هر برندی باید آن را انجام دهد.

اینفلوئنسر مارکتینگ

اینفلوئنسر مارکتینگ دقیقا به چه معناست؟

همان‌طور که قبلاً به‌طور مختصر اشاره کردیم، صنعت اینفلوئنسرها به‌سرعت در حال رشد، تکامل، شکوفایی و تقسیم شدن است و تدوین یک راهنما برای علت پیشرفت آن بسیار دشوار است.

اگرچه در طبقه‌بندی صنعت و اصطلاحات به‌روز «اینفلوئنسر مارکتینگ» وجود دارد، ما بیشتر بر رویکرد مدیریت ارتباط با اینفلوئنسرها تمرکز داریم. این کار برندهایی را شامل می‌شود که همواره با اینفلوئنسرهای مرتبط، برای ایجاد روابط قابل‌اعتماد و طولانی‌مدت مشارکت دارند. نتیجه نهایی این است که اینفلوئنسرها به‌طور طبیعی طرفدار برندی هستند که واقعاً به آن اعتقاد دارند، نه عقیده‌ای که به‌طور واضح برای آن پول پرداخت‌شده باشد.

مشارکت با اینفلوئنسرهای یک برند باید بر اساس ارزش‌های بنیادین ایجاد شود، به‌طوری‌که برای اینفلوئنسر، برند و مخاطبان ارزش ایجاد کند. با اینفلوئنسرها بر اساس پرداخت، مالکیت، به دست آوردن و اقتباس کار کنید.

این موضوع بدین معنی است که اگرچه به اینفلوئنسرها هزینه پرداخت می‌کنیم نباید روی آن تمرکز داشته باشیم، گاهی اوقات این کار مناسب و تأثیرگذار است. هرچه به میزان محبوبیت اینفلوئنسرها افزوده می‌شود، امکان این که این کار، کار روزانه آن‌ها و منبع اصلی درآمدشان شود، بیشتر می‌شود. نمی‌توانید از آن‌ها انتظار داشته باشید که برای همیشه با شما رایگان کار کنند. نکته کلیدی این است که شما باید به اینفلوئنسرها برای زمانی که می‌گذارند هزینه پرداخت کنید نه اعتقادی که دارند.

به‌طور خلاصه تا زمانی که ارتباط صحیحی بین شما و اینفلوئنسر وجود دارد و شما به مخاطبان موردنظر خود ارزش ارائه می‌دهید، هیچ تعریف درست یا غلطی وجود ندارد.

چرا باید از اینفلوئنسر مارکتینگ بهره بگیرید؟

برخلاف باور عموم اینفلوئنسر مارکتینگ جدید نیست

اینفلوئنسر مارکتینگ آخرین کشف بازاریابی نیست. این روش تنها راهی متفاوت برای انجام کارهایی است که همیشه انجام داده‌ایم. برندها همیشه خود را به افراد محبوب متصل می‌کنند، اما اینفلوئنسر مارکتینگ شامل ایجاد مشارکت و روابط نیز هست؛ این روش رویکردی بلندمدت‌تر، معتبرتر و بنیادین است.

صعود در کانال‌های شبکه‌های اجتماعی

از سال ۲۰۰۶، شاهد افزایش چشمگیری در شبکه‌های اجتماعی و کانال‌های دیجیتال بوده‌ایم. افراد و برندهای بزرگ و کوچک می‌توانند محتوای خود را با فشردن تنها یک دکمه منتشر کنند. این موضوع بدین معنی است که دریای محتوا بسیار بزرگ‌تر و پرجمعیت‌تر شده است و مصرف‌کنندگان در معرض تعداد بیشتری از پست‌ها هستند. این پست‌ها در فواصل زمانی کوتاه‌تر به دست آن‌ها می‌رسد و اغلب زمان کمتری در حافظه آن‌ها می‌ماند – در این شرایط شما چگونه می‌توانید برجسته‌تر از دیگران باشید و دیده شوید؟

علاوه بر این، شبکه‌های اجتماعی در بسیاری از موارد واسطه آژانس‌های روابط عمومی را قطع کرده‌اند. اکنون می‌توانید به‌طور مستقیم با اینفلوئنسرها ارتباط برقرار کنید و فرصت‌های همکاری را ایجاد کنید. اینفلوئنسرها بدون انجام کار زیاد، می‌توانند با یک ارزیابی و قضاوت نسبتاً سریع، تشخیص دهند که آیا برند شما هم‌تراز با آن‌ها و مخاطبانشان هست یا خیر.

وفاداری و اعتماد به برندها رو به کاهش است

فقدان ذاتی اعتماد و وفاداری به برندها باعت کاهش توجه مشتریان شده‌است. در حال حاضر مصرف‌کنندگان به لوگوی محصول اعتماد کمتری دارند و به حرف دیگران بیشتر اهمیت می‌دهند؛ تبلیغات روزنامه‌ها و تلویزیون دیگر به‌اندازه سابق در میان مردم معتبر نیست و اغلب افراد به توصیه‌های اطرافیانشان یا حتی غریبه‌ها بیشتر اعتماد می‌کنند.

تبلیغات سنتی دیگر مؤثر نیستند

با این توضیح می‌توان گفت که تبلیغات سنتی به‌اندازه‌ای که باید، مؤثر نیستند. سقوط تبلیغات سنتی به چند عامل وابسته است. بلوکه شدن آگهی میزان دیده شدن محتوا را به حداقل رسانده است؛ رقابت برای پرداخت به ازای هر کلیک (PPC) افزایش یافته است؛ کسب‌وکارها اغلب خود را از این رقابت خارج می‌کنند؛ افزایش حضور رسانه‌ها به این معنی است که مصرف‌کنندگان در مورد برندها آگاهی بیشتری دارند و بیشتر در مورد آن صحبت می‌کنند.

اینفلوئنسرها می‌توانند صدای شما را در این شلوغی به گوش سایرین برسانند

در دورۀ محتواهای زیاد و پرسروصدا، جامعه به سمت اینفلوئنسرهای کلیدی تغییر جهت داده است. افراد عقیده دارند که آن‌ها تصمیماتی آگاهانه دربارۀ برندها، محصولات و موضوعات می‌گیرند. بنابراین ایجاد روابط صحیح با اینفلوئنسرها می‌تواند باعث افزایش ارزش برند و بالا رفتن میزان فروش شود. وابسته شدن به اینفلوئنسرهای برجسته، به برندها ارزش و اعتباری می‌دهد که جای دیگری نمی‌توانند آن را به دست آورند. این روش حد واسط بین تبلیغات و آژانس‌های روابط عمومی است. بسیاری از برندها احساس می‌کنند که اینفلوئنسر مارکتینگ بهترین روش برای برقراری ارتباط موثر و رساندن پیام‌هایشان به مخاطبان است. بحران اقتصادی سال ۲۰۰۸، منجر به بدبینی جدیدی در رابطه با سیاستمداران، روزنامه‌ها و برندهای بزرگ شد، این بی‌اعتمادی سبب شد که برندها به‌سختی بتوانند پیام‌های بازاریابی خود را به مصرف‌کنندگان برسانند.

حرکت از احترام به مرجع

همان‌طور که هفته‌نامۀ بازاریابی در سال ۲۰۰۹ منتشر کرده است، «یک تغییر تکاملی از احترام به مرجع به وجود آمده است؛ احترام این است که مردم چیزی را که اینفلوئنسرها می‌گویند، می‌پذیرند و مرجع این است که افراد از هم سن و سالان خود نظر می‌خواهند.» ما در دوران هم‌جواری احساسی هستیم که در آن توصیه‌های هم سن و سالان از همه روش‌های بازاریابی دیگر مؤثرتر است.

هزینه کردن و زمان گذاشتن برای اینفلوئنسر مارکتینگ جواب می‌دهد

در مقایسه با مدیریت جامعه شبکه‌های اجتماعی، اینفلوئنسر مارکتینگ بسیار مقرون‌به‌صرفه است، به‌ویژه اگر شما برای منابع بازاریابی داخلی تلاش می‌کنید. تحقیقی از Forrester نشان می‌دهد که «۲/۶ درصد از اینفلوئنسرهای کلیدی مسئول ۸۰ درصد نفوذ در رسانه‌های اجتماعی هستند». مشارکت با گروهی انتخابی از اینفلوئنسرها که توانایی تأثیرگذاری در بازار گسترده‌تری را دارند، در دیده شدن شما تأثیر به سزایی دارد. استفاده از محتوا و اینفلوئنسرها، هر دو کیفیت کار را افزایش می‌دهد و در زمان ایجاد محتوا صرفه‌جویی می‌کند.

اینفلوئنسرها حرفه‌ای هستند

اینفلوئنسرها اغلب مشاوران، متخصصین و نویسندگان در زمینه‌های خود هستند، ازاین‌رو نظرهای آن‌ها در بازار اثرگذار است. برندهایی که با کارشناسان صنعت همکاری می‌کنند، با استفاده از تفکر رهبران، بر مشتریان، چشم‌اندازها، نوآوری و تکنولوژی‌های اثر می‌گذارند.

انتخاب اینفلوئنسر مناسب

اکثر اینفلوئنسر ها در چند زمینه محدود اطلاعات دارند و لزوما در تمام زمینه ها تجربه اجرایی ندارند . برای انتخاب بهترین اینفلوئنسر و همینطور تهیه یک سناریوی تبلیغات خلاقانه می تونید از خدمات سایت برندها استفاده نمایید که شامل بانک اطلاعاتی اینفلوئنسرهای ایرانی به همراه زمینه کاری آنهاست .

 

نظر