بلاگ

مدیریت سایت
۱۳۹۷/۱۱/۱۵
اخبار و مقالات بدون دیدگاه

برندسازی شخصی بانوان در ۳ مرحله ساده

۳ مرحله مهم و ساده در برندسازی شخصی بانوان

دلایل بسیار مختلفی وجود دارد که به عنوان یک زن به فکر ایجاد یک برند شخصی باشید. شاید احساس کنید حقوق ماهیانه ای که در حال حاضر از محل کار خود دریافت می کنید شایسته ی شما نیست؛ یا شاید بعد از یک استراحت کوتاه و بودن در کنار فرزندانتان، سری به شرکت های کاریابی بزنید؛ و یا حتی دست به کار آفرینی بزنید و بر اساس شرایط خودتان زندگی کنید.

برای آن دسته از افرادی که تازه با این ایده آشنا شده اند باید بگویم که برند شخصی برگرفته از مفهومی است که در آن نام های تجاری بزرگ بی کم و کاست باعث موفقیت هر شرکتی می شوند. چنانچه این نام های تجاری کار خود را به خوبی انجام دهند، متوجه خواهیم شد که آیا آنچه یک شرکت انجام میدهد برای در ذهن ماندن و زمانی که به خدمات آن احتیاج داریم قابل قبول هست یا نه.

برندسازی شخصی متفاوت نیست و هنوز تصور کلی آن کمی آزار دهنده ست؛ مخصوصا برای خانم ها، چرا که ما تمایل داریم این موضوع را نوعی خودگردانی و خودارتقایی در نظر بگیریم. خوب می دانم که برای مدت طولانی با این موضوع جنجال و کشمکش راه انداختم اما بعد تصمیم گرفتم سخت کار کنم و اجازه دهم کارم سخن بگوید. تا جایی که فهمیدم افراد کمی می توانند در ذهن من نفوذ کنند.

آن زمان که مربی بودم متوجه شدم بسیاری از ما برای دلایل مشابهی جنجال به راه می اندازیم؛ چرا که ما در کل طول زندگی یاد گرفتیم متواضع باشیم و درمورد دستاوردهای خود حرفی به میان نیاوریم، به این امید که دیگران خود متوجه تلاش ها و زحمات ما شوند و تنها کسی که از عواقب این کار رنج برد خودمان بودیم.

ما معمولا قادر نیستیم به توانایی های خود بها دهیم؛ آن ها را ضعف می پنداریم، موفقیت های خود را دست کم میگیریم و به شکست هایمان اجازه می دهیم تا در ذهن ما جا خشک کنند. علاوه بر آن ما نمیتوانیم توجه کسانی را که می توانند به ما کمک کنند تا به حداکثر پتانسیل خود برسیم به خود جلب کنیم. چون حتی اگر ما به خودمان بها دهیم اطرافیانمان این کار را نمی کنند.

اینجاست که پرسنال برندینگ پا در عرصه می گذارد. در حقیقت برند شخصی باعث می شود حتی زمانی که در جایی حضور ندارید سخن شما به میان بیاید و مردم درباره ی شما صحبت کنند. به این ترتیب مردم دیگران را با شما آشنا می کنند و به آن ها می گویند که چگونه کمکشان خواهید کرد. این موضوع برخلاف باور بسیاری از ما، مسئله ی خوشنامی یا بدنامی نیست؛ بلکه این است که به دیگران این امکان را بدهیم تا از خدماتی که میتوانیم به آن ها ارائه دهیم آگاه شوندو این ایده ای است که زنان با آن زندگی می کنند.

 

3 مرحله در برندسازی شخصی بانوان

برای آغازبه کار نام تجاری شخصی شما ۳ مرحله را به عنوان راهنمایی در اینجا مطرح می کنیم:

  • خودت را بشناس

با چند تمرین ساده ی خود شناسی شروع کنید. در مورد توانایی ها، ارزش ها و علایق خود فکر کنید تا بدانید واقعا کی هستید. در مورد تخصص، تجربه و دیدگاه هدایتی خود فکر کنید تا مشخص شود چه باید بکنید. با اینکار راحت تر وارد بازار کار می شوید؛ چون شما می دانید که چه میخواهید.

  • جایگاهت را مشخص کن

در قدم دوم یک بیانیه ی موقعیت آماده کنید. برخی مردم ان را سکوی پرتاب می نامند چراکه در مدت زمان ۲ دقیقه یا کمتر خودتان را به دیگران معرفی می کنید. تعداد این بیانیه ها به زمانی که برای سخنرانی دارید بستگی دارد و اینکه کی هستید و می خواهید چه کنید را شامل می شود؛ با این حال ذکر این نکته که چگونه قرار است به دیگران کمک کنید را از قلم نیاندازید.

  • خودت را معرفی کن

اکنون که یک برند شخصی معتبر و مختص به خود دارید، زمان ان رسیده که خود را به دنیا معرفی کنید. با افرادی که خارج یا داخل تجارت و سازمانتان هستند ارتباط برقرار کنید. پروفایل شبکه های اجتماعی خود را به روز رسانی کنید و از قدرت آن برای ارتباط با مردم در سراسر جهان استفاده کنید. زنان در کار گروهی موفق تر عمل می کنند. کسی نمیداند چه همکاری هایی بین آن ها وجود دارد.
شری سندبرگ در کتاب “Lean In” خود نوشته که خط سیر کاری زنان بیشتر شبیه به چهارچوب های بهم پیوسته ای است که در پارک ها وجود دارد و بچه ها از آن بالا می روند؛ نه نردبان. یعنی علاوه بر اینکه از آن بالا میروند، روی قسمت های کناری هم پا می گذارند، استراحت می کنند، چشم انداز ها و سلایق مختلف را کشف می کنند.

منبع: forbes

نظر